Bilim Çocuk ve Kelebek Gözlemciliği

TÜBİTAK'ın her ay düzenli olarak çıkardığı ve çocukların çok sevdiği Bilim Çocuk Dergisi'nin 2019 Nisan ayında yayınlanan 256.sayısının eki Kelebek Kartları idi. Ayrıca aynı sayıda sayfa 22 ve 23'te kısaca kelebek gözlemciliğinden de bahsetmiş.

Baharın gelmesiyle birlikte kelebek sezonu da açıldı (bu yıl Diken Kelebeği göçü ile şaşalı bir açılış oldu :) ). Minik kardeşlerimiz / çocuklarımız için bu düşünceli içeriği hazırlayan TÜBİTAK'a da teşekkür etmeden geçmeyelim kelebekler.org sitesi olarak :) Dergide kelebek gözlemciliğinden nasıl bahsetmiş, çocuklara nasıl tarif etmiş bakalım:

KELEBEK GÖZLEMCİLİĞİ

Tüm böcekler gibi soğukkanlı hayvanlardan olan kelebeklerin hareketlenebilmesi için vücutlarının ısınması gerekir. Bu nedenle havalar ısınınca ortaya çıkarlar. Kelebekler, Türkiye’nin büyük bir kısmında mart-ekim ayları arasında görülebilir. Çiçekli ağaçlar, çalılık alanlar, çayırlar ve sulak alanlar kelebek gözlemek için uygun yerlerdir.

Kelebekler çoğunlukla çiçeklerden balözü ve polen toplayarak beslenirler. Bu nedenle çiçeklerin çok olduğu yerlerde kelebeklerin görülme olasılığı yüksektir. Çok yaklaşmadıkça birçok kelebek türü sizden kaçmaz. Bu, onları gözlemlemenizi kolaylaştırır. Yine de onları ürkütmeden gözlemleyebilmek için dürbün kullanabilirsiniz. Gördüğünüz kelebeğin adını ve özelliklerini öğrenmek için bir kelebek rehber kitabından ya da ekte verdiğimiz kartlardan yararlanabilirsiniz. Hangi kelebeği, nerede gördüğünüzü kaydetmek için bir de defter bulundurabilirsiniz.

Kelebeklerle güveler kimi zaman birbiriyle karıştırılır. Kelebekler genellikle kanatlarını yere dik, güvelerse daima yere paralel tutar. Kelebeklerin antenlerinin ucunda küçük topuzlar vardır. Güvelerin antenleriyse ince iplik ya da kuş tüyü biçimindedir. Ergin kelebekler daha renkliyken, ergin güveler, genellikle boz, kahverengi tonlarda olur. Kelebekler gündüz beslenirken güveler çoğunlukla gece dolaşırlar. Geceleri ışıkların çevresinde dolaşanlar güve türleridir.

Bir kelebek gözlemcisinin yanında olması gereken dört önemli eşya vardır: dürbün, arazi rehberi, not defteri ve fotoğraf makinesi.

Bilim Çocuk Dergisi - Nisan 2019 - Sayı 256 - Sayfa:22-23